Małe dzieci bardzo często obdarowywane są zabawkami. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych artykułów oraz gier. Jak się jednak okazuje, również podczas kupowania zabawki dla dziecka trzeba przestrzegać pewnych zasad. O czym warto pamiętać wybierając zabawkę dla dziecka?
Zabawka – ma bawić czy uczyć?
Zanim zaczniemy zastanawiać się, jaką zabawkę wybierzemy, warto zadać sobie pytanie o cel jej kupna. Czy ma służyć tylko i wyłącznie zabawie pochłaniając czas dziecka w sytuacji, gdy np. rodzice są zajęci? Czy może ma to być zabawka edukacyjna, która wesprze proces rozwojowy dziecka? Nie od dziś wiadomo, że najlepsze zabawki to takie, które pobudzają wyobraźnię i kreatywność, rozwijają koordynację, myślenie przestrzenne oraz myślenie logiczne. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o zabawki naszpikowane elektroniką – grające, skaczące, świecące, przykują uwagę dziecka, ale tylko na chwilę. Jeżeli tylko masz taką możliwość, wybierz zabawkę mniej skomplikowaną, taką którą dziecko będzie mogło użyć na wiele różnych sposobów.
Zwróć uwagę na wiek dziecka
Kupując zabawki dla dziecka bardzo często sugerujemy się podpowiedzią producentów, którzy na opakowaniach artykułów umieszczają informacją dotyczącą zalecanego wieku, od którego zabawką można się bawić. Dobrze, gdy z podpowiedzi tej korzystamy – kupowanie zabawek „na wyrost”, z myślą, że przecież może przeczekać pół roku w szafie, bardzo rzadko się sprawdza.
Roczne dziecko zaczyna nabywać umiejętność stania i chodzenia, będzie więc zachwycone zabawkami-pchaczami, które dodatkowo zmotywują go do eksploracji najbliższego otoczenia. Na dłuższą chwilę zajmą również malucha stoliki edukacyjne, na których znajdują się elementy o różnych fakturach (maluch po wszystko chce sam sięgnąć rączką), wydające przeróżne dźwięki. Dwulatek znajduje przyjemność we wkładaniu wszystkiego do buzi, warto więc zadbać o to, by proponowana mu zabawka miała spore rozmiary. Nie może ona też być zbyt ciężka. Sprawdzą się tutaj sortery, które pozwolą na ćwiczenia dopasowywania, ale również wszelkiego rodzaju zabawki do ciągnięcia, gumowe skoczki czy piankowe klocki i maty. Trzylatek bardzo chętnie zaangażuje się w zabawy wymagające odgrywania ról, ale warto zainwestować również w zabawki, które pozwolą na bezpieczne spożytkowanie nadmiaru energii. Dziecko w tym wieku będzie szczęśliwe, gdy otrzyma w prezencie zestaw tematyczny. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Można zdecydować się na drewnianą farmę, tor wyścigowy, zamek dla księżniczki, zestaw małego kucharza, małego chirurga itd. Trzylatka zainteresują również…puzzle, które dodatkowo pomogą mu rozwijać koncentrację, planowanie oraz kojarzenie. Warto pamiętać, by składały się z odpowiedniej liczby elementów (20-36 puzzli).
Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa, jednak nawet one muszą być odpowiednio dobrane. Unikniemy w ten sposób dziecięcej złości, pomożemy za to w budowaniu poczucia sprawczości oraz adekwatnej samooceny, a przede wszystkim zapewnimy maluchowi beztroskie chwile wspaniałej zabawy.
KGL