Książki dla dzieci – które najlepiej oswajają lęk i inne niepokoje najmniejszych?

dziewczynka czytająca książkę

Czytanie książek na dobranoc niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko rozwija wyobraźnię dziecka, ale pozwala także nawiązać rodzicom bliższą relacje z dziećmi i porozmawiać na trudne tematy. Jednym z nich może być lęk. Właściwie dobrane historie mogą być nie tylko idealnym sposobem na wyciszenie dziecka przed snem, ale wykazywać także działanie terapeutyczne. Jakie książki warto zatem wybrać, aby oswoić lęk?

Naturalne etapy rozwoju

Dziecko, podczas naturalnego procesu rozwoju, staje w obliczu wielu emocji i wyzwań. Jednym z nich jest odczuwanie różnego rodzaju lęków. To całkowicie naturalny proces, jednak wymaga wsparcia rodziców i zapewnieniu maluchowi poczucia bezpieczeństwa. Oprócz klasycznych lęków rozwojowych, w tym takich jak: strach przed ciemnością, grzmotami, czy postaciami z bajek, każdy mały człowiek może doświadczać własnych, związanych z konkretnymi wydarzeniami życiowymi. Dzieci spotykają się z nimi po raz pierwszy, dlatego nie wiedzą, jak się zachować.

Bohaterowie książek jako wzór do naśladowania

Aby ułatwić dzieciom przezywanie lęku, warto sięgnąć po literaturę, szczególnie książki, które poruszają tematykę lęku i przedstawiają bohaterów, którzy mierzą się z podobnymi trudnościami. Jakie książki wybrać, aby oswoić dziecięce lęki?

Dla najmłodszych dzieci powstaje wiele bajek, które umożliwiają konfrontację z różnymi sytuacjami życiowymi. Do znanych i lubianych serii należą między innymi:

  • „Misia Marysia” Alexis Nesme i Nadii Berkane,
  • „Tupcio Chrupcio” Elizy Piotrowskiej.

Są odpowiednie dla dzieci w wieku od 5 do 6 lat. W przypadku starszych dzieci warto wybrać klasyczne tytuły literatury dziecięcej. W cyklu o „Muminkach” Tove Jansson zostaje przedstawiony dokładny opis przerażającej Buki, która mimo swojej groźnej postury okazuje się bardzo nieszczęśliwa. Natomiast w serii o Kubusiu Puchatku A. A. Milne występuje wszystkim dobrze znany Tygrys, którego wydarzenia życiowe mogą pomóc oswoić się z lękiem związanym z przebywaniem w nowej grupie osób. Istnieje także szereg ciekawych propozycji dla starszych dzieci. Po 8. roku życia można wybrać serię o przygodach upiornej agentki Nelly Rapp autorstwa Martina Widmarka. Bohaterka książki stawia czoła licznym potworom. Wszystko za sprawą swoich kreatywnych pomysłów. Starsze dzieci z pewnością pokochają kultowy cykl przygód o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling. W tym wypadku ogromną mocą okazuje się przyjaźń i miłość, które zawsze zwyciężają z lękami.

Radość wspólnego czytania

Wymienione propozycje to zaledwie kilka popularnych przykładów ze świata literatury dziecięcej, po które warto sięgnąć, aby pomóc maluchowi zmierzyć się z przezywanym lękiem. Na rynku wydawniczym wciąż pojawiają się nowe tytuły dla najmłodszych, które mają pozytywny wpływ terapeutyczny na oswajanie przeżywanych emocji. Wspólne poznawanie historii oraz losów bohaterów książkowych jest wspaniałym pomysłem na spędzenia czasu z rodziną. Niejednokrotnie również rodzice mogą się wiele nauczyć od literackich bohaterów.

IIM

Czym kierować się w wyborze ekipy remontowej? Jaki budżet należy uwzględnić przy remoncie mieszkania?

remont domu

Nawet mały remont mieszkania może być wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli sam lokal od dawna nie był odnawiany, pracy będzie sporo. Wiele osób woli oddać mieszkanie w ręce fachowca, aby wszystkie prace zostały sprawnie wykonane. W ten sposób uzyskujemy pewność, że całe mieszkanie szybko zmieni swój wygląd, a wszelkie usterki zostaną usunięte. Zawsze pozostaje jednak pytanie: ile trzeba wydać na kompleksowy remont?

Fachowiec w swoim fachu

W Polsce zarejestrowanych są tysiące firm budowlanych. Jest też wielu fachowców, którzy bazują na umowach słownych i nie prowadzą działalności gospodarczej. Powierzając komuś mieszkanie do remontu, warto mieć pewność, że ta osoba ma odpowiednią wiedzę oraz uprawnienia do wykonywania prac, które chcemy zlecić. Choćby wymiana instalacji elektrycznej czy gazowej wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Dlatego pierwszym krokiem remontu mieszkania jest znalezienie fachowca, który spełnia nasze oczekiwania i będzie umieć wykonać prace, na jakie liczymy.

Czy trzeba mieć umowę z firmą budowlaną?

Choć sporo osób zawiera umowy słowne i po prostu umawia się z ekipą remontową na prace remontowe oraz wysokość płatności, to zawsze warto mieć umowę na piśmie. Umowy słowne są wciąż stosowane i są wiarygodne, jednak w wypadku jakichś problemów z usługą lub z płatnością nie zawsze są korzystne. Bez umowy nie zaczynajmy nawet remontu. Powinna zawierać szczegóły dotyczące usługi oraz płatności.  Może się jednak zdarzyć, że podczas prac wykryto usterki, które nie były wyszczególnione w umowie. I co wtedy? W takim wypadku można zawrzeć aneks do umowy oraz wprowadzić zmiany w kosztorysie. Niestety bardzo często po rozpoczęciu prac okazuje się, że coś jeszcze jest do zrobienia i zawsze trzeba pamiętać o tej możliwości.

Ile naprawdę kosztuje remont mieszkania?

Obecnie szacunkowo podaje się, że koszt remontu i materiałów budowlanych ze średniej półki to 2300 – 2700 złotych za metr kwadratowy. Jednak takie widełki są bardzo szacunkowe, ponieważ zbierają i uśredniają koszt remontu wszystkich pomieszczeń. Najdroższy będzie remont kuchni i łazienki. Zwłaszcza jeśli trzeba wymienić instalacje albo zmienić ich położenie. Ponadto samo skuwanie już położonych płytek ceramicznych na ścianach i podłogach generuje nam dodatkowy koszt. Czasami można położyć płytki na już istniejące wykończenie. Dlatego położenie nowych kafli może mieć dwa razy wyższą cenę w niektórych obiektach, albo o połowę niższą. Również samo malowanie pomieszczeń może mieć różny koszt, ponieważ odmienne są ceny materiałów użytych do malowania. Taśmy malarskie, pędzle, wałki i farba mogą generować różnice na poziomie kilkuset złotych w jednym tylko pomieszczeniu. Dobrze jest więc bazować na kosztorysie od konkretnej firmy remontowej, którą chcemy zatrudnić. A jednocześnie powinniśmy mieć 10% tej kwoty jako zapas na niespodziewane naprawy.

Ile zatem kosztuje remont mieszkania? To zależy od jego wielkości, ilości prac, ale i standardu wykończenia, jaki nas interesuje. Najważniejsze jest jednak, aby wybrać firmę remontową, która ma narzędzia i wiedzę odpowiednią do przeprowadzanie prac, które w tym mieszkaniu będą potrzebne. A także elastycznie dysponować środkami na remont. Wtedy, możemy mieć pewność, że mieszkanie po odnowieniu będzie idealne.

NMI

Czym jest żywność funkcjonalna?

zielona żywność

Żywność funkcjonalna to szczególny rodzaj pożywienia mającego wyjątkowo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Na pozór są to zupełnie zwyczajne produkty, jednak wzbogacenie ich o dodatkowe substancje odżywcze czyni ich spożywanie wyjątkowo korzystnym dla zdrowia. Do tej kategorii należą również pokarmy, które są naturalnie bogate w cenne substancje. Żywność tego typu jest zazwyczaj kierowana do konkretnej grupy odbiorców i w sposób udowodniony naukowo poprawia konkretne funkcje organizmu. Jej spożywanie jest więc wspaniałym sposobem na polepszenie stanu zdrowia i kondycji poszczególnych narządów.

Jakie są najważniejsze rodzaje żywności funkcjonalnej?

Niewątpliwą zaletą tej żywności jest to, iż w skuteczny sposób odpowiada ona na indywidualne potrzeby ludzkiego ciała. Na rynku dostępne są zatem pokarmy dedykowane dla seniorów, sportowców, kobiet w ciąży, niemowląt, osób narażonych na schorzenia układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory, a także dla ludzi zmagających się ze stresem i intensywnie pracujących umysłowo. Spożywanie ich pomaga poprawić stan zdrowia i samopoczucie człowieka oraz wpływa pozytywnie na poszczególne funkcje organizmu. Środki spożywcze o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym mogą być wzbogacane o zwiększoną ilość takich substancji, jak sterole, żywe kultury bakterii probiotycznych, kwasy tłuszczowe omega-3 czy błonnik. Z kolei w innych produktach ilość pewnych składników może być zmniejszona, co również ma za zadanie wywołać pozytywny wpływ na zdrowie. Dotyczy to przede wszystkim żywności z obniżoną ilością sodu, cholesterolu, a także pozbawionej laktozy, glutenu czy pszenicy.

Przykłady produktów o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym

Po żywność funkcjonalną mogą sięgać zarówno osoby posiadające specjalne potrzeby, jak i ludzie na standardowej diecie. Najpopularniejsze przykłady takiej żywności to margaryny z dodatkiem witamin, kwasów omega-3 i steroli roślinnych, płatki śniadaniowe z kwasem foliowym oraz innymi witaminami i minerałami, jogurty wzbogacone o żywe kultury bakterii, a także kaszki dla dzieci z dodatkiem żelaza. Do tej kategorii zalicza się również mleko bez laktozy, sól o obniżonej zawartości sodu oraz produkty bezglutenowe. Pokarmy należące do żywności funkcjonalnej są czymś więcej niż tylko jedzeniem. Oprócz oczywistej wartości odżywczej mają również właściwości wspierające profilaktykę i leczenie różnych chorób, a także pomagają zahamować procesy starzenia. Przykładem jest sięganie po margaryny ze sterolami roślinnymi przez osoby zagrożone chorobami serca lub spożywanie jogurtów z bakteriami probiotycznymi przez ludzi cierpiących na zaburzenia mikroflory jelitowej.

Produkcja i rozpowszechnianie żywności funkcjonalnej to szansa dla wielu osób na poprawę stanu zdrowia i ograniczenie zachorowań na schorzenia cywilizacyjne. Coraz powszechniejszy dostęp do tego rodzaju produktów i rosnące nimi zainteresowanie świadczą o tym, że pokarmy o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym są niezwykle potrzebne i spełniają swoją rolę odżywczą oraz wzmacniającą i leczniczą.

ADE