Kwiaty doniczkowe towarzyszą nam przez cały rok. Co zatem zrobić aby nasze storczyki, begonie, azalie czy też inne rośliny wyglądały jak najlepiej? W tym artykule poznasz sposoby i porady dotyczące tego, jak o nie dbać.
Wilgotność oraz temperatura
W okresie letnim kwiaty przeważnie potrzebują nawodnienia 2 razy w tygodniu natomiast w okresie zimowym wystarczy jeden raz, chyba że stoją na parapetach nad grzejnikami. Przy dawkowaniu ilości wody należy posłużyć się zasadą – im więcej zielonej masy ma kwiat, tym więcej płynów wymaga.Wilgotność podłoża w doniczce należy wystarczy sprawdzić palcem. Równie ważnym aspektem przy pielęgnacji kwiatów jest wilgotność powietrza. W większości przypadków powinna ona wynosić od 40 do 60 procent. Jednak egzotyczne gatunki, które posiadamy w naszym domu potrzebują zwiększoną wilgotność, którą można zapewnić im poprzez zraszanie ich raz dziennie. Temperatura jaka powinna panować w mieszkaniu najlepiej jakby wynosiła między 20 a 25 stopni Celsjusza. W okresie zimowym temperatura może być obniżona do 18 stopni.
Nawożenie kwiatów doniczkowych
Zanim wydamy pieniądze na chemiczne środki warto spróbować domowych metod. Podczas podlewania do wody mineralnej możesz dodać odrobinę mleka, które poprawia kondycję roślin. Tą samą właściwość posiadają także skorupki z jajek. Należy je skruszyć po czym zalać wodą, a roztwór będzie gotowy po kilku dniach. Właściwości konserwujące wykazuje natomiast piwo, którym można podlać rośliny łącząc go z wodą. Jeśli chcesz przyśpieszyć wzrost kwiatów, możesz podlać je wodą z dodatkiem drożdży. Ochronę przed chorobami zapewni natomiast aspiryna wymieszana z wodą jednak w tym wypadku pamiętaj aby nie podlewać roślin tą mieszanką częściej niż raz na 2 miesiące. Aby rośliny rosły bujniej należy wymieszać fusy z kawy i herbaty z ziemią w doniczce. Zużyte torebki po herbacie można ułożyć na spodzie doniczki, dzięki czemu będą one pełnić rolę filtru oraz wchłaniały nadmiar wody.
Pozbądź się szkodników
Mszyce to najczęściej spotykani nieprzyjaciele roślin. Mogą one zasiedlić prawie każdą z roślin, przy czym są bardzo płodne co niestety może skutkować założeniu nawet kilku pokoleniowych kolonii. Jak je zwalczyć bez obecności chemii? Aby pozbyć się szkodników można umieścić niedaleko kwiatów miętę. Zioło to skutecznie odstrasza nieprzyjaciół . Jeśli jednak nie mamy miejsca na miętę możemy jej ścięte pędy umieścić między naszymi innymi roślinami. Drugim sposobem jest użycie preparatów naturalnych. Są one dostępne w sklepach i bez problemu można stosować je w domu ze względu na małą toksyczność. Jeśli nie chcemy fatygować się do sklepu preparaty możemy wykonać także sami. Potrzebować do nich będziemy wywaru z cebuli, wyciągu z czosnku bądź wyciągu z mniszka lekarskiego. Możemy opryskać je również szarym mydłem.
Jak widać dbanie o rośliny doniczkowe wcale nie musi być trudne oraz kosztowne. Każdemu polecamy aby sprawił sobie chociaż jedną taką roślinę, która doda życia w nasze cztery ściany a także będzie przyjemnym dla oka urozmaiceniem wnętrza.
JBA