Toruń – historia po 1990 roku

Nie od dziś wiadomo, że upadek PRL-u był siłą napędową do rozwoju gospodarczego polskich miast. Toruń był jednym z tych, które najlepiej wykorzystały ten „błogi” okres i zrobiły jak najszybszy progres. Wszystko miało swój początek w 1989 roku – upadek PRL-u i uniezależnienie się od padającego 2 lata później Związku Radzieckiego. Każdy, kto przeżył ten okres wie, że lata 90-te były dla Polski działem dynamicznego rozwoju i przede wszystkim – modernizacji biznesu i dorabiania się milionów na przeróżnych inwestycjach, które można było swobodnie wdrażać na polski grunt – czas prosperity. Aby poznać pozostałości po tamtejszych reformacjach i obejrzeć zabytki, warto zostać w mieście na dłużej. Na stronach internetowych znajdziemy liczne propozycje noclegów (), warto przejrzeć propozycje miasta w tej kwestii.

Właśnie w latach 90. zaczęła rozgałęziać się tutejsza gospodarka – na różne dyscypliny. Z racji dużej ilości przyjeżdżających tu inwestorów, ukształtowały się pierwsze hotele i noclegi Torunia. Rozwinęła się również nauka oraz rzecz jasna biznes. Unowocześniono i rozbudowano Akademię Mikołaja Kopernika. Zaczęły tworzyć się i kształtować szkoły, uczelnie, muzea i restauracje oraz miejska baza noclegowa. Pod koniec lat 90. toruńskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W 1999 roku wskutek przekształceń administracyjnych Toruń przestał być stolicą województwa, a stało się częścią pomorskiego. Trzy lata po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaczął się starać o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Była to inicjatywa mieszkańców i młodzieży. Jednak niestety zakończyło się to niepowodzeniem, co nie oznacza, że nie jest wartościowym ośrodkiem kulturalnym. Oczywiście, są formy przekazu, które wzbudzają mieszane uczucia i kontrowersje np. znane wszystkim Radio Maryja na czele z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Jednak ta sprawa jest indywidualna dla każdego i należy zagłębiać się w poglądy religijno-polityczne, choć podobno kościół nie miesza się do polityki.

Rozwija się również komunikacja – w 2013 roku powstał drogowy most. W tym samym roku rozpoczęła się budowa kulturalnego centrum Jordanki. To tutaj mieści się toruńska orkiestra symfoniczna. Rozwój lat 90. pozwolił miastu przybliżyć się pod każdym względem do zachodnich europejskich miast. Oczywiście nie w skali 1:1, jednak po tym mieście widać, że w dynamicznym tempie doganiamy Europe, a nawet w pewnym aspektach ją przewyższamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>