Testament Inków – tajemnica Niedzicy

Niedzicki Zamek Dunajec (www.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Niedzicy), wybudowany jako przygraniczna górska warownia i siedziba rodowa, dziś jest jedną z największych atrakcji regionu. Wiążą się z nim też tajemnicze historie.

Zamek położony jest nad jeziorem Czorsztyńskim, powstałym w wyniku postawienia zapory na Dunajcu. Dokoła rozciąga się piękny krajobraz, który oprócz zbiornika wodnego tworzą otaczające go góry. Z oddali widać zarys średniowiecznej fortecy nad jeziorem, a we wnętrzu uwagę zwraca piękny dziedziniec z podcieniami, taras widokowy, pomieszczenia, gdzie umieszczono muzealną ekspozycję odtwarzającą dawne ich funkcje oraz pokoje gościnne, gdzie można przenocować, ciesząc się niezwykłymi wrażeniami. Zamek w Niedzicy związany jest z tajemniczym złotem Inków, które miało zostać ukryte przez dziedziców ludu z Ameryki Południowej. Na terenie zamku odnalezione miało zostać kipu – inkaskie pismo węzełkowe. Legendę o skarbie spopularyzował natomiast pisarz Jalu Kurka. Według tej opowieści jeden z potomków rodu, który wybudował twierdzę, Sebastian Berzeviczy, wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił przedstawicielkę tamtejszego rodu szlacheckiego. Ich córka Umina w czasie powstania przeciwko Hiszpanom w 1781 roku wyszła za Tupaca Amanu, bratanka przywódcy buntu, noszącego to samo imię. Tupac, jedyny prawowity dziedzic tronu Inków, uciekł do Europy z żoną i teściem, jednak został w tajemniczych okolicznościach zamordowany w Wenecji. Umina z synem schroniła się w zamku w Niedzicy, wówczas leżącym na terenie Węgier. Została jednak znaleziona przez tropiących inkaskich dziedziców i zasztyletowana, jednakże jej syn, Antonio, trafił bezpiecznie pod opiekę bratanka Sebastiana, Wacława Benesza i został przezeń adoptowany. Według przekazów akt adopcyjny miał zawierać również testament Inków, mówiący o skarbach zatopionych w jeziorze Titicaca. Ślad urywa się po wyjeździe Wacława i Antonia na Morawy, jednakże jego potomek, Andrzej Benesz, znów pojawia się na zamku w 1946 roku. Testament Inków, zapisany pismem węzełkowym, właśnie przez niego miał zostać zaprezentowany przy świadkach. Nie udało się odczytać pisma i dowiedzieć, ile prawdy kryje się w podaniach o egzotycznym skarbie. Andrzej Benesz, działacz społeczny i polityczny, zginął w wypadku samochodowym w roku 1975.

Na wszystkich wielbicieli tajemnic i zabytków w okolicach czeka różnorodna baza noclegowa (), urzekające krajobrazy, inne zamki nad Dunajcem czy szlaki turystyczne i tereny rekreacyjne. Niedzica oferuje turystom także noclegi w komnatach zamku i pomieszczeniach sąsiadującej z nim dawnej wieży strażniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>