Swornegacie i okolice

Swornegacie to coraz popularniejsza wioseczka na Kaszubach, która przyciąga do siebie turystów chcących poczuć prawdziwy klimat tej krainy. Warto jednak pamiętać, że urokiem tego miejsca jest fakt, iż możemy spokojnie korzystać z tego, co oferuje zaplecze noclegowe Swornychgaci i przy okazji zwiedzać okoliczne miejscowości, które również mogą stanowić ciekawe turystycznie miejsca.

Nie tylko Swornegacie

Baza noclegowa Swornegaci sprawia, że ta wioska pozwala na najlepsze zakwaterowanie się. Warto jednak wykorzystać możliwości i pozwiedzać okoliczne miasteczka i wsie, które kryją w sobie uroki kaszubskiej prowincji. Położone około 18 kilometrów od Swornegaci Brusy, to niewielkie miasteczko. Znajduje się tutaj pracownia wybitnego artysty ludowego Józefa Chełmońskiego. Łatwo odnaleźć to miejsce, gdyż już od progu rzucają się w oczy spore, drewniane rzeźby świątków oraz zwierząt. Wewnątrz pracowni można natomiast podziwiać obrazy artysty. Kolejną atrakcją Brusów jest znajdująca się tutaj Chata Kaszubska, która jest muzeum prezentującym regionalną kulturę i sztukę.

Kolejną miejscowością, którą warto odwiedzić będąc w Swornegaciach są Charzykowy. To letnisko, które znajduje się na jeziorem Charzykowskim. Według znawców tematu to tutaj narodziło się polskie żeglarstwo. W okresie letnim można tutaj uczestniczyć w licznych koncertach oraz festiwalach, które mają miejsce w amfiteatrze imienia Ottona Weillanda.

Największym miastem w okolicy Swornegaci są Chojnice. Znajdują się one około 28 kilometrów od wsi. Jest to ponad 40 tys. miasto, które swoje korzenie ma w wieku XIV. Warto zwrócić uwagę na średniowieczne mury oraz Bramę Człuchowską czy też bazylikę mniejszą pod wezwaniem Ścięcia św. Jan Chrzciciela. Należy także zobaczyć budynek starostwa i ratusz, które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

Wyjątkowo ciekawym miejscem jest także niewielka wieś Leśno, która znajduje się około 25 kilometrów od Swornegaci. Można tu bowiem podziwiać takie atrakcje jak modrzewiowy kościół, który został ufundowany przez królową Marię Ludwikę. Bardzo wielką atrakcję jest także znajdująca się w okolicznym lesie ścieżka lichenologiczno-kulturowa, która pozwala na odwiedzenie cmentarzyska Gotów. Można tu podziwiać kurhany, kręgi kamienne, a także groby skrzynkowe. Ta niewielka wieś jest ważnym punktem na archeologicznej mapie Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>