Polski schron z okresu II wojny światowej w Rytrze

Schron ”Pozycja obronna Rytro” to niebywała atrakcja dla wszystkich miłośników militariów, którzy uwielbiają zwiedzać fortyfikacje, jakie zostały na polskich terenach po drugiej wojnie światowej. Miejsce położone na północny zachód od głównego placu Rytra pochodzi z 1939 roku, kiedy Polska w pośpiechu przygotowywała się na odparcie ataku nazistów. Polski schron bojowy znajduje się na górze Połom i stanowi jednostrzelnicowy schron z przelotnią, której celem miało być prowadzenia ognia bocznego prawostronnego w stronę nacierających wojsk niemieckich. Polacy nie spodziewali się, że atak nastąpi tak wcześnie, więc budowę rozpoczęto niedługo przed wybuchem jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń świata, dlatego dwa inne planowane schrony nie zostały zbudowane. Za budowę fortyfikacji obronnej w sierpniu 1939 roku odpowiadali saperzy z Drugiej Grupy Fortyfikacyjnej z 2 Brygady Górskiej Armii Karpaty. Żołnierze znajdujący się pod komendą majora Karola Kleczke zdążyli zbudować tylko jeden schron w celu kontroli drogi i linii kolejowej Nowy Sącz-Piwniczna-Zdrój, które były niezwykle ważne. Praca poszła jednak na marne, a obsadzeni żołnierze z Pierwszej Kompanii Batalionu Obrony Narodowej „Limanowa” już czwartego września 1939 zostali przerzuceni do wsparcia walk Korpusu Ochrony Pogranicza. Ponadto Niemcy wybrali inną drogę ataku i zajęcia terenów – od północy.

Baza noclegowa znajdująca się w Rytrze () pozwala na najłatwiejsze i najszybsze dotarcie do schronu. Wystarczy skierować się na Roztokę Ryterską, a następnie skręcić w prawo. W razie problemów z dotarciem na miejsce z pewnością pomocą będą służyć tutejsi mieszkańcy, którzy są wyjątkowo życzliwi. Druga wojna światowa pozostawiła po sobie nie tylko wiele cierpienia, ale także mnóstwo budynków i fortyfikacji przypominających o krwawych walkach i obronie. Co prawda schron w Rytrze okazał się bezużyteczny z powodu innego kierunku natarcia nazistów, jednakże został zbudowany w celu ochrony tutejszych terenów przed agresorem. Zachowany w niemal idealnym stanie jest świetną atrakcją dla każdej osoby interesującej się historią z okresu 1939-1945.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>