Kościół Świętego Józefa w Muszynie

Piękny barokowy kościół pod wezwaniem świętego Józefa w Muszynie już na stałe wkomponował się w zabudowę tego miasta i stanowi swego rodzaju wizytówkę dla Muszyny. Historia tego obiektu jak i całej parafii jest bardzo bogata. Jeśli chodzi o parafię to ona istnieje tu już od 1330 roku, jednak kościół, który możemy dzisiaj podziwiać, rozpoczęto budować dopiero w 1676 roku, a budowa trwała bardzo długo bo ponad 50 lat i oddano do użytku budynek dopiero w roku 1728. Kościół konsekrowano 21 lat później. Budynek był wielokrotnie remontowany, odnawiany i prowadzono w nim wiele prac, do tych najważniejszych remontów należą te z lat 1803, 1950, 1965-1966 oraz zewnętrzny remont w 1986 roku. Budynek jest typowo barokowym budynkiem z cegły i kamienia. Patrząc na kościół z zewnątrz można mieć wrażenie, że jest to również budowla obronna i tak rzeczywiście było na początku swojego istnienia, kiedy kościół musiał pełnić również taką funkcję. Szczególnie rzucają się w oczy na górnej kondygnacji stanowiska dla strzelców.

Kościół nie tylko pięknie wygląda, ale również jest bogato wyposażony wewnątrz. Przepiękne zdobienia malarskie, cudowny klasycystyczny ołtarz główny, a na nim znajduje się XV wieczna, gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Do wyposażenia kościoła należą również: rzeźba świętej Jadwigi oraz świętej Otylii, które pochodzą z okolic roku 1470, obraz ” Umycie nóg Pana Jezusa przez Marię Magdalenę” pochodzący z okresu XVIII w., obraz świętej Anny Samotorzeć z przełomu XVIII i XIX wieku, portret Biskupów Trzebickiego i Załuskiego z okolic XVIII wieku, dzwonnica kościoła z początku wieku XIX wraz z dwoma dzwonami, pacyfikał klasycystyczny, krucyfiks ludowy i drewniana hostiarka z początku wieku XVIII. Przy kościele znajduje się również XIX-wieczna kaplica, a wewnątrz niej znajdziemy rzeźbę Chrystusa, której datowanie przypada na przełom wieku XVIII i XIX. Nie ma się co dziwić, że jest to swoista wizytówka miasta. Spędzając wakacje w Muszynie jest to obowiązkowy punkt naszej wycieczki. Trzeba również przyznać, że na terenie gminy bardzo wysoki poziom ma baza noclegowa []. Muszyna to miasto bogato rozbudowane pod względem infrastruktury turystycznej. Miasto zachęca nas zabytkami, ale również wodami mineralnymi, gdyż jest to miasto uzdrowiskowe o czym warto pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>