Góra Wdżar i atrakcje Czorsztyna

Czorsztyn i okolice obfitują w turystyczne atrakcje. Malownicze krajobrazy Pienin, Dunajca i Zalewu Czorsztyńskiego, bogata ludowa kultura kultywowana do dzisiaj, intrygujące ruiny zamku, urozmaicona baza noclegowa (Meteor-Turystyka.pl) – to wszystko sprawia, że miejscowość ta chętnie odwiedzana jest przez turystów przez cały rok. W okolicy przebiegają liczne szlaki piesze, rowerowe, a nawet konne, Czorsztyn sprzyja uprawianiu sportów wodnych i nie tylko. Wielbiciele aktywnego wypoczynku z pewnością nie będą narzekali na nudę.

Jednym z ciekawszych miejsc w okolicy jest góra Wdżar. O wyjątkowości tego szczytu na tle okolicy świadczy występowanie andezytu – skały wulkanicznej, stąd też, choć nie ma na to potwierdzonych naukowych dowodów, góra często nazywana bywa wygasłym wulkanem. Na południe od szczytu znaleźć można także inną ciekawostkę – fragmenty skał, gdzie występują anomalie magnetyczne, powodujące odchylenie igły kompasu. Dawniej zbocza góry wykorzystywano jako kamieniołomy – dzisiaj miejsca te wchodzą w obręb ścieżki edukacyjnej, a w kamieniołomie Snozka uprawiać można wspinaczkę skałkową. Ponadto na górze znaleźć można wiele atrakcji – park linowy, całoroczny tor saneczkowy, trasy rowerowe. Zimą u podnóża Wdżaru działa stacja narciarska z kilkoma wyciągami oraz trasami zjazdowymi o długości od 100 m do 1,2 km. Dookoła góry wytyczona została również trasa biegowa. Na miejscu działa szkółka narciarska z wypożyczalnią sprzętu, przygotowane są również wyciągi i zjazdy dla dzieci. Pod samą górą, jak i w okolicy znaleźć można wiele obiektów oferujących noclegi. Czorsztyn zapewnia też szeroką bazę gastronomiczną, a w ośrodkach i pensjonatach odbywają się ogniska, zimowe kuligi, imprezy z góralską muzyką. Przez cały rok te tereny sprzyjają turystyce pieszej, konnej, spływom kajakowym. Wiele osób korzysta również z rekreacyjnych rejsów po jeziorze Czorsztyńskim, nad którym znajdują się przystanie oraz plaże.

Najbardziej znaną atrakcją Czorsztyna są ruiny XIV-wiecznego zamku. W jego burzliwej historii, której początki nie są do końca jasne, przewijało się tutaj wiele postaci historycznych i wydarzeń. Za czasów swojej świetności zamek strzegł szlaków handlowych i dyplomatycznych oraz uczestniczył w obronie przed najazdami kozackimi. Dzisiaj zapoznać się można z jego historią, a także podziwiać z jego murów górską panoramę okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>